Для деяких промислових галузей (авіа- та суднобудування, ангари, важке машинобудування, електростанції), великих спортивних, торгових та громадських комплексів виникає технологічна необхідність будівництва великопрогонових будівель. Разом з тим складність конструкції, трудомісткість зведення, висока вартість (вона часто перевищує половину вартості всієї будівлі) обмежують широке застосування таких конструкцій. До того ж у таких спорудах виникає складність із підвіскою кранового обладнання та комунікацій.
Покриття великопрогонових споруд бувають просторовими, плоскими та пневматичними.
Плоскі покриття
Виконуються такі споруди із рам, балок, арок, ферм. Як матеріали використовують сталевий прокат, збірний та монолітний залізобетон, клеєну деревину. Загальний принцип, що використовується в плоских конструкціях, полягає в наступному: нижня частина елемента конструкції працює на розтяг, верхня - на стиск.
Просторові покриття
Це перехресна система, виготовлена з балок чи ферм із паралельними поясами. Можуть бути залізобетонні, металеві чи дерев'яні перекриття. До них відносяться бані, оболонки, перехресні та висячі покриття.
Пневматичні покриття
Зазвичай використовуються для зведення тимчасових споруд. Часто їх застосовують для влаштування цирків, літніх театрів та майданчиків, виставок, спортивних споруд. Для їх встановлення використовують балони або подушки із синтетичних або прогумованих тканин, які наповнюються повітрям.
Клеєні дерев'яні конструкції
Незважаючи на появу нових будівельних матеріалів, дерево, як і раніше, залишається затребуваним. Застосування клеєного бруса значно розширило сферу його застосування. За своїми експлуатаційними характеристиками такий брус не поступається бетонним та металевим конструкціям, а його вага та вартість істотно нижчі. До того ж такі споруди виглядають набагато естетичнішими.
Високі показники міцності дозволяють застосовувати клеєні покриття як для великомасштабного проекту, так і для будівництва будинків і дач. Більш прогонові клеєні дерев'яні покриття дозволяють архітекторам реалізувати безліч унікальних проектів. Можливість створення гнутоклеєних балок ще більше розширює ці можливості.
Секрет таких високих експлуатаційних показників особливої технології виробництва, і навіть використанні деревини високих класів міцності. Види дерев'яних клеєних конструкцій: балка, ферма, рама, арка.
Технологія виробництва клеєного бруса
Після висушування дошки обрізають, видаляючи браковані частини деревини (отвори, тріщини). Отримані шматки обробляють та зрощують за допомогою клею у пресі. На готові ламелі певної довжини наноситься спеціальний клей, після чого їх укладають у прес. Потім брус шліфують та обробляють спеціальними хімічними складами. Існують 2 базові профілі бруса – фінський та німецький.
Переваги клеєних балок:
- легко поєднувати з іншими будівельними матеріалами;
- мала вага;
- високі несучі здібності;
- широкий діапазон типорозмірів;
- простота транспортування, зберігання та монтажу;
- великі структурні та архітектурні можливості;
- вогнестійкість завдяки використанню спеціального клею;
- низька вартість (витрати на матеріал та монтажні роботи знижуються на 30 %);
- простота підготовки технологічних пазів та отворів;
- висока несуча здатність конструкції (дерев'яна балка витримує на 1/4 велике навантаження ніж металева тієї ж ваги);
- стійкість до дії агресивних середовищ (просочування спеціальним складом робить дерево стійким до корозії та дії кислот);
- естетичність.
Області застосування клеєних дерев'яних конструкцій
Клеєні перекриття мають широкий спектр застосування:
- малоповерхове будівництво;
- спортивні комплекси, аквапарки та споруди;
- концертні та виставкові зали;
- бізнес-центри;
- павільйони;
- адміністративні будинки;
- манежі, стайні, іподроми;
- мостові та декоративні конструкції, навіси.