Головна відмінність дерев'яного будинку від кам'яного - будинок з дерева схильний до значної усадки (особливо в перші кілька років після зведення). Причому усадка йде і у вертикальному, і в горизонтальному напрямку. Усадка з кожним роком зменшується, проте будинок зберігає здатність до переміщення. У сиру погоду стіни розбухають від вологи, а в спеку йде зворотний процес. Цей факт обов'язково потрібно враховувати під час встановлення вікон.
Особливості встановлення вікон у дерев'яному будинку
Для того щоб запобігти перекісу віконної рами, потрібно створити «окосячку» – коробку між стіною та вікном. Коробка, поміщена на полозах у віконний отвір, зберігає стабільне положення незалежно від того, як рухаються стіни. У зазори між коробкою і стіною укладають утеплювач і прикривають їх лиштвою.
Вибір типу вікна
Пластикові, металопластикові вікна: відрізняються міцністю, надійністю, гарною звукоізоляцією, естетичністю; не вимагають фарбування та додаткового утеплення. Їх якість та довговічність залежить від виробника, матеріалу та правильного монтажу. Недоліком таких вікон є те, що вони не пропускають повітря: якщо вікно не відкривають довгий час, повітря в будинку стане сухим і затхлим. Взимку опалювальні прилади пересушуватимуть повітря, а довгий час провітрюватиме приміщення незручно. І хоча негативний вплив на організм хімічних сполук, які входять до складу пластикових вікон, не доведено, все ж таки треба усвідомлювати, що при нагріванні деяка кількість таких сполук випаровується в повітря. Також подряпини, відколи та інші пошкодження пластику приховати досить складно, так що миритися з ними доведеться до заміни віконного блоку.
Дерев'яні вікна: вони екологічні, «дихають» (тобто пропускають повітря, навіть якщо стулки повністю закриті), добре вписуються в інтер'єр. Взимку навіть при зачинених вікнах у будинку буде свіже повітря. До недоліків цих вікон відноситься те, що вони швидко забруднюються, їх необхідно періодично обробляти. Сучасні високоякісні вікна з дерева коштують дорожче за пластикові аналоги.
Кількість та розмір вікон у будинку
Багатьох приваблює можливість збільшити освітленість приміщень свого житла. Слід врахувати, що існує не лише пряма залежність освітленості від розмірів вікон та їх кількості, а й залежність між площею скління та теплоефективністю будівлі. Оптимальним співвідношенням вважається 1:10 (1 м² площі скління на 10 м² стіни. Однак таке співвідношення є приблизним. Залежно від форми приміщення, розташування щодо сторін світла, призначення приміщення це співвідношення може змінюватися. Також якісні віконні блоки з високим показником теплоізоляції дозволяють використовувати їх задля забезпечення більшої освітленості.