Будівництво дерев'яних будинків не закінчується на етапі монтажу стін та покрівлі. Комфортне цілорічне проживання можливе лише за умови налагодженої системи опалення. Сучасні технологічні рішення для опалення в будинках і на дачах дозволяють без зайвого клопоту створювати необхідну температуру будь-якої пори року.
Ефективність системи опалення залежить багато в чому від використаних матеріалів, а також від правильно розробленого проекту. На етапі планування необхідно обов'язково враховувати:
- ефективність та доцільність;
- вартість усіх матеріалів та комплектуючих;
- необхідний для встановлення системи період часу;
- витрати, що потрібні для утримання роботи опалення на високому рівні;
- естетична складова.
Варіанти опалення
Система опалення дерев'яного зрубу може бути локальною або підключатись до суспільної тепломережі. Відповідно до цього можна виділити такі основні види опалювальних систем:
- автономна;
- централізована.
Щоб вибрати оптимальний варіант для свого будинку, необхідно звертати увагу на зручність та економічність. Якщо існує можливість підключення до центральних тепломереж та витрати при цьому будуть мінімальними, можна використати цей варіант. Але останнім часом пристрій системи опалення подібного роду відходить на другий план, поступаючись місцем простим і надійним автономним системам.
Незалежно від обраного типу опалювальної системи необхідно проводити обов'язкове утеплення будівлі. Якісна теплоізоляція стін, покрівлі та підлоги дозволить підвищити ефективність опалення та знизить витрати на енергоресурси.
Класифікація за типом енергоносія
Опалювальні системи класифікуються не лише за способом підключення до джерела тепла, а й за типом енергоносія. У дерев'яному зрубі може використовуватися один із наступних видів опалення:
- повітряне;
- водяне;
- електричний.
Кожен із приставлених видів має свої очевидні переваги, проте не позбавлений недоліків. На жаль, слід визнати, що ідеального варіанта не існує. Але можна вибрати оптимальне рішення для кожного конкретного випадку.
Повітряне опалення забезпечується роботою печі, що генерує тепле повітря. Ефективність багато в чому залежить від загальної площі приміщення. Печі можуть працювати на паливі чи електриці, передбачати примусову чи природну тягу. Ця система відрізняється можливістю швидкого обігріву будівлі. Недоліків набагато більше:
- низька віддача тепла;
- громіздкість системи;
- нерівномірний розподіл повітря;
- низькі показники екологічності.
Цілком відмовлятися від використання повітряного опалення не обов'язково. Його можна встановлювати додатково до основного в якості чудового прикраси інтер'єру. Пекти або камін чудово підкреслюють неповторний стиль дерев'яного будинку.
Традиційним варіантом обігріву стало водяне опалення. Система складається з радіаторів, що віддають тепло, і труб, якими циркулює гаряча вода або інша рідина зі схожими властивостями. Основні переваги водяного опалення можна коротко охарактеризувати так:
- висока теплоємність;
- економічність;
- низька вартість матеріалів.
Перед початком проведення монтажних робіт необхідно уважно ознайомитись із можливими недоліками такого обігріву:
- складність монтажних робіт та обслуговування;
- необхідність повністю зливати воду із системи за тривалої відсутності в зимову пору року;
- необхідність постійного контролю над роботою теплогенератора.
Залежно від конструкції та схеми підключення водяні системи можуть бути одно- та двотрубчасті, вертикальні та горизонтальні, тупикові та поворотні, з нижнім та верхнім розведенням.
Електричне опалення поки що не використовується масштабно в нашій країні, проте має добрий потенціал, що доводить практика застосування у країнах Західної Європи. Для обігріву будівлі не потрібне використання теплоносіїв, електрична енергія перетворюється на тепло і розподіляється по приміщенню. Переваги прямого електричного опалення такі:
- простий монтаж;
- зручність у використанні;
- можливість легко задавати потрібну температуру;
- компактність та естетичність;
- відсутність стороннього шуму;
- екологічність.
Електричне опалення не підходить для місцевості, де трапляються часті планові та аварійні відключення електроенергії. Для стабільності роботи системи необхідно передбачати спеціальних запобіжників.