Будівництво будинку – складний та відповідальний процес. Ще на етапі проектування доводиться вирішувати безліч питань та продумувати всі нюанси майбутньої будови. Одним із найважливіших моментів є вибір поверховості будинку. Для відповіді це суб'єктивне питання необхідно ретельно проаналізувати такі чинники, як комфортність, ергономічність, вартість, розміри ділянки тощо.
Саме розмір ділянки є одним із визначальних факторів. Існує золоте правило для цієї ситуації: якщо ділянка велика – будуємо одноповерховий будинок, якщо ділянка невеликого розміру – двоповерхова. Справа в тому, що великий одноповерховий будинок на ділянці середньої або маленької площі не залишить місця для розбивки красивих клумб або облаштування газону.
Будинок на кілька поверхів – варіант для 6-10 соток, наприклад, у котеджному селищі. Чим більше поверхів у будинку, тим меншою стає вартість 1 м.2. Якщо розмір ділянки більш, ніж значний, то просторий будинок з горизонтальним поділом функціональних зон - це правильний вибір для такої ситуації.
Якщо площа будинку менше 100 м2, то оптимально використовувати простір можна, розташувавши всі приміщення на одному поверсі, а якщо площа – вище 200 м2, то вигідніше будувати дво- чи триповерховий будинок.
Основними перевагами одноповерхового будинку є:
- Відсутність сходів. Цей елемент у будинку не тільки «з'їдає» корисну житлову площу, але й підвищує підсумковий кошторис. Щоб побудувати пологі та зручні сходи, знадобиться значна сума грошей. Також це додатковий фактор безпеки для сімей, де є маленькі діти чи літні батьки.
- Найменша поверхня стін забезпечує меншу витрату будматеріалів.
- Відсутність перекриттів між поверхами. Слід враховувати і той факт, що справді гарну звукоізоляцію можуть забезпечити залізобетонні перекриття – масивна та дорога конструкція.
- Будинок на один поверх ближче до землі, тому він знаходиться, як правило, в тіні дерев влітку, а взимку його не так сильно продувають вітри. Ще одним суб'єктивним моментом є «свобода» дихання, тому що відпрацьоване забруднене повітря піднімається вгору з першого поверху.
Мінусами одноповерхового будівництва є складність планування, при великій площі, можливо, з'являться прохідні кімнати та великі витрати на покритті будинку покрівлею. Також доведеться заливати велику площу фундаменту.
Двоповерховий будинок має такі переваги:
- Будинок займає меншу площу на земельній ділянці.
- Найменша площа фундаменту та покрівлі в порівнянні з одноповерховим будівництвом. Але фундамент має витримувати великі навантаження.
- Дерев'яне перекриття між поверхами допомагає заощадити на утепленні підлоги та на стяжці (чорновій та чистовій).
Але двоповерховий будинок має й низку недоліків, які слід брати до уваги. У будинку обов'язково мають бути сходи та санвузли на другому поверсі – ці моменти зменшують корисну площу будинку. У теплу пору року на другому поверсі буде не дуже зручно перебувати без кондиціонера. Звичайно, таку проблему можна вирішити запланувавши вікна на північній стіні. У разі надзвичайно ситуації, під час пожежі, одноповерховий будинок залишити простіше, ніж двоповерховий.
Таким чином, на невеликій ділянці рекомендовано зводити двоповерховий будинок, на великій – одноповерховий. При площі до 100 м2 - Будинок в один поверх - найбільш оптимальне рішення. Але за планованої площі будинку від 100 до 200 м2 суттєвої різниці вже немає і вибір залишається за Вами.