Навіс з дерева - конструкція, що дозволяє захистити будинок від впливу факторів навколишнього середовища. Окрім практичної функції, такий козирок ще й може стати окрасою будь-якого будинку. Істотним плюсом навісів є той факт, що їх можна збудувати самостійно. Звичайно ж, якщо йдеться про навіси, які прилаштовуються біля входу до будинку чи тераси.
Існує ще два види навісів - що будуються окремо від будинку, наприклад, прибудова для автомобіля або альтанки, і вбудовані, які є складною архітектурною формою і зводяться з різних матеріалів.
Навіс з дерева – один з найпростіших та найзручніших варіантів. Деревина займає особливе місце у будівництві, завдяки своїй довговічності, легкості монтажу та економічності.
Алгоритм зведення навісу з дерева
Будь-яке будівництво починається зі складання докладного плану. У випадку з навісом на плані необхідно відобразити, де монтуватиметься козирок, його точні розміри, інформацію про будівельні матеріали.
Перший етап будівництва навісу - один з найбільш важливих, тому що відбувається встановлення стояків-опор. Як матеріал рекомендується вибрати деревину сосни, так як вона міцна, довговічна, проста в обробці і має високі естетичні якості. Для зручності краще брати рівні гладкі бруси без кори. Так як частина стовпів буде знаходитися в землі, відповідні кінці необхідно обробити спеціальним складом для підвищення стійкості до вологи, наприклад бітумної мастикою. Стійки встановлюються на відстані метра одна від одної. Для цього по периметру навісу викопується 6 ям завглибшки близько півметра. Після того, як ями готові і в них встановили стійки, засипають ями щебенем або заливають бітумом, а зайву довжину брусів - зрізають.
На другому етапі монтується кроквяна система та решетування. Частина крокв кріпиться до стійк, а друга - до стіни або заздалегідь підготовленої дошки. Рекомендується підставу крокв кріпити шурупами або залізними куточками. Обрешітка монтується поверх готових крокв, відстань між її дошками має становити приблизно 0,9 метра. Починається і закінчується робота з набивання обрешітки біля країв ската. За формою навіси можуть бути прямими, похилими (одно-або двосхилими) або складними багатогранними.
Завершальним етапом є покриття навісу. Фахівці рекомендують використовувати для цього полікарбонат, профнастил або шифер. Вибраний матеріал визначає крок обрешітки.
Слід зазначити, що в регіонах, де погодні умови суворі з великою кількістю снігу та сильними вітрами, краще будувати комбіновані навіси, а як опори використовувати труби або цегляні стовпи.
Якщо деревина виступає основним матеріалом будівництва, її необхідно обов'язково обробити спеціальними сумішами від грибка, плісняви і бактерій. Як додатковий фактор вітрозахисту можна використовувати багаторічні рослини-ліани, які висаджують навколо навісу.
Після того, як навіс готовий, приступають до укладання підлоги. Для цих цілей використовують гравій, щебінь, розчин або вистилають підлогу навісу з дерева.