Прийнявши рішення про будівництво будинку на своїй земельній ділянці та визначившись з видом матеріалу, з якого буде зведено житло, майбутні домовласники стикаються з проблемою широкого кола пропозицій на ринку. Якщо перевага надається кам'яним матеріалам, то неважко заплутатися серед пропонованих видів цегли, керамзитобетонних, піно- та газоблоків. Така сама ситуація створюється при виборі породи деревини для зведення дерев'яної будівлі.
Для будівництва дерев'яних споруд зазвичай використовуються пиломатеріали з хвойних порід дерева. Незалежно від того, чи це буде зруб з колод або будинок з бруса, важливо підібрати породу дерева, яка буде відповідати всім вимогам, що пред'являються до стінових матеріалів. Хвойна деревина довговічна, стійка до гниття і має достатню міцність. Нерідко в глибинці можна зустріти сільські будинки із сосни або ялинки, вік яких наближається до сторіччя. При цьому будівлі перебувають у досить хорошому стані та можуть прослужити ще не один рік. Значним фактором, що впливає на вибір цього матеріалу, є його широка поширеність на території країни і, відповідно, відносно невисока вартість.
Найбільш популярні види хвойних порід, що використовуються при будівництві дерев'яних будинків – це ялина та сосна. Незважаючи на те, що вони відносяться до одного класу, слід зазначити існуючі відмінності в їх властивостях. Кожен вид має свої переваги та недоліки, які слід враховувати при використанні у тій чи іншій конструкції будівлі.
Принципові відмінності сосни та ялинки зводяться до наступного:
- Різна однорідність: у сосні, на відміну ялини, переважають виражені смоляні ходи, що забезпечує незначну перевагу ялини щодо теплоізоляційних властивостей.
- Наявність сучків – сосна має невелику кількість овальних сучків великого розміру, розташованих групами, тоді як у ялини переважають круглі дрібні сучки у великій кількості.
- Легкість обробки. Сосна, незважаючи на те, що твердіше ялини, не піддається жолобленню і видається більш зручною при механічній обробці, в тому числі через меншу кількість сучків.
- Стійкість посиніння у свіжозрубаної ялинки вища ніж у сосни, що вигідно відрізняє ялинку в плані складського зберігання.
- Масив деревини сосни та ялинки значно різняться за зовнішнім виглядом, малюнком та кольором. У сосни яскраво виражений візерунок і матеріал має рожевий відтінок, який з роками може стати навіть більш насиченим. У ялинки малюнок досить слабо виражений, а колір деревини білий, іноді з незначним жовтуватим відтінком.
- Міцність їли нижче через пухкість порівняно з сосною. Цей чинник значно впливає вибір будівельників на користь сосни для зведення несучих і відповідальних конструкцій.
- Щільність і маса деревини також є важливою характеристикою, яку не можна нехтувати. Ялина менш щільна, але легша, ніж деревина сосни і має високу гнучкість.
- Шумоізоляційні властивості сосни вищі, ніж у пиломатеріалів з ялини.
- Стійкість до поглинання вологи у сосни вища, ніж у ялинки у вигляді різниці структури будови та ступеня смолистості. Таким чином сосна представляється найкращою для застосування у виготовленні огороджувальних конструкцій. До того ж ялина, незважаючи на більший коефіцієнт водопоглинання, гірше обробляється антисептичними розчинами, що призводить до додаткових витрат часу на обробку матеріалу.
- Для любителів природних запахів у будинку значним може бути і той фактор, що сосна, завдяки своїй смолистості, може пахнути довгими роками навіть при покритті її лаком або фарбою, ялина ж не має такої гідності.
Виходячи з перерахованих відмінностей у властивостях, ялинові та соснові пиломатеріали використовують для різних цілей. Сосна краще для виготовлення полових дощок, зрубів стін та інших відповідальних конструкцій (конструкцій даху, балок перекриття), хороша як матеріал для перил і сходів. Ялинку використовують при виготовленні невідповідних самонесучих конструкцій, як матеріал для внутрішньої обробки приміщень, виготовлення гнутих елементів різного призначення та столярних виробів.
Використовуючи комплексний підхід при виборі матеріалу для виготовлення різних конструктивних елементів будівлі, можна досягти як естетичної, так і економічної ефективності виробництва будівельних робіт, отримати максимально комфортне житло за низьких матеріальних витрат.