Вирішивши збудувати власний будинок, краще уникати поспіху. Погортавши журнали, побродивши по спеціалізованих сайтах, порадившись зі знаючими людьми, можна знайти варіант, максимально наближений до будинку своєї мрії. Однак вибравши житло, що сподобалося, слід розуміти, що це всього лише картинка, що не дає уявлення про використані при будівництві технічні рішення.
Що потрібно врахувати
Усі приміщення - житлові, підсобні, технічні - повинні органічно поєднуватися, бути практичними, зручними та функціональними. Тому важливо детально опрацювати всі компоненти будинку. Адже проектування дерев'яного будинку – надзвичайно важливий етап будівництва. Воно дозволить правильно розрахувати не тільки вартість, а й терміни будівництва (грамотно опрацьований проект може скоротити кошти, що вкладаються приблизно на 1/3).
Надійніше і простіше віддати цю підготовчу частину будівництва до рук фахівців. Наприклад, всі елементи будови з оциліндрованого бруса виготовляють у заводських умовах; Будь-яке відхилення від передбачених у проекті розмірів може обернутися тим, що зібрати будинок на будівельному майданчику стане неможливо. Необхідні глибокі пізнання тих процесів, які відбуваються в деревині, що використовується для зроблених з колод будівель.
Набухання і усушка колод відбуваються не тільки на початковому етапі, але і всі наступні роки. Розуміння цього вимагає особливих конструкторських рішень, що дозволяють працювати дерев'яній споруді як єдине ціле.
Таким чином, грамотно складений проект впливає і на швидкість робіт, і на їх точність; він продовжить експлуатацію об'єкта та дасть можливість для комфортного проживання в ньому.
Види проектів дерев'яних будинків
Можна виділити 3 способи придбання проекту:
- Типовий. Найбільш простий та економічний: у спеціалізованій організації або на сайті в інтернеті знайти готовий проект, що максимально влаштовує майбутнього власника нерухомістю та придбати його.
- Типовий з доопрацюванням. Якщо серед представлених типових проектів немає бажаного, можна підібрати той, який ближче до побажань забудовника, а потім отримати архітектору змінити його, враховуючи індивідуальні вимоги клієнта. Цей варіант обійдеться дещо дорожче.
- Ексклюзивний. Найдорожчий, але створений повністю відповідно до особистих запитів майбутнього власника.
Види проектної документації:
- Ескізний:
- план поверхів з осьовими розмірами та зазначенням житлових площ;
- план фундаменту;
- осі фасадів;
- 2 розрізи із зазначенням висот та осей;
- загальні види будинку;
- прив'язка будинку до ділянки;
- пояснювальна записка із зазначенням розмірів, вузлів та матеріалів.
- Робочий (розбрівнівка):
- розгортка стін по осях із зазначенням довжини, висоти та маркування колод;
- розбрівнівка з маркуванням колод, їх кількістю та розмірами;
- плани поверхів із зазначенням осьових розмірів та розмірів отворів;
- загальні види споруди.
Слід пам'ятати, що доручити проектування майбутнього об'єкта потрібно не просто професіоналу-проектувальнику, а тому, хто спеціалізується на розробці дерев'яних проектів. Елементи дерев'яного будинку перебувають у безперервному русі на відміну кам'яних об'єктів і проектувальнику необхідно врахувати це.
Є багато інших особливостей будинків з дерева. Брус та оциліндрована колода мають стандартну довжину - 6 метрів. Оскільки часто довжина стін більша, виникає потреба стикувати елементи конструкції. Стик обов'язково повинен розташовуватись у перерубах (місця, де зовнішні стіни з'єднуються з внутрішніми). Це забезпечить необхідну стійкість стіни та не погіршить теплоізоляцію приміщення. Стики слід розносити, тобто з'єднання на протилежних стінах не повинні збігатися. Ці, і багато інших нюансів має врахувати архітектор, щоб будинок можна було просто збудувати і в ньому було комфортно жити.
Щоб предметно спілкуватися з архітектором, потрібно визначитися з таких питань:
- кількість кімнат та їх розташування по поверхах;
- розміри кухні та вітальні (або загальну площу при їх об'єднанні в студію);
- необхідність інших приміщеннях;
- кількість санвузлів, їх розміри та оснащення;
- прив'язка до місцевості (щоб вікна вітальні дивилися на ліс, а не на город сусіда), орієнтація будинку (наприклад, які кімнати будуть розташовані на сонячному боці);
- бажане місце розміщення септика, колодязя, гаража.
Усі ці питання слід обговорити з фахівцем; можливо, доведеться внести коригування у свої плани. Тільки після створення та затвердження проекту можна приступати безпосередньо до будівельних робіт. Це допоможе уникнути непорозумінь, додаткових фінансових витрат та нервових стресів. Тоді будинок вашої мрії втілиться у реальність.