Дерев'яні будинки, побудовані з оциліндрованої колоди, мають велику кількість переваг: екологічність, низька теплопровідність, простота зведення та ін. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій при будівництві будинку, то його можна експлуатувати без особливих труднощів протягом багатьох років. Однак навіть при дотриманні всіх обов'язкових вимог у таких будинках можуть з'являтися щілини та зазори. Боротися з ними досить важко, але якщо знати причини та заздалегідь продумати шляхи їх усунення, проблему можна мінімізувати.
Часто виникає ситуація, коли монтаж дерев'яного будинку з оциліндрованого бруса здійснюють майстри, які не мають достатнього досвіду. І вони роблять дуже поширену помилку – використовують нагелі з металу для з'єднання елементів. Згодом такі нагелі починають іржавіти та провокують гниття деревини. А другим негативним моментом є зависання колод на рифленій поверхні нагелів, що перешкоджає нормальній усадці будинку. Фахівці рекомендують використовувати виключно дерев'яні нагелі, які слід забивати дерев'яною киянкою.
Важливо пам'ятати наступні моменти:
- Отвір під нагель має бути вертикальним.
- Переріз шипа має бути квадратним.
- Розташовувати нагелі слід у шаховому порядку на відстані не більше півметра.
- Деревина для нагелів має бути міцнішою, ніж самі колоди.
- Вологість нагелів і колод має збігатися
Недостатнє навантаження на колоду також є причиною виникнення зазорів та щілин, особливо між фронтовими колодами. Виправити ситуацію можна, обважнивши колоду за допомогою пружинних клапанів. З'єднавши пружиною, яка обов'язково повинна бути виготовлена з нержавіючого металу, дві колоди можна отримати дуже стійкий стик.
Наступною можливою причиною появи проміжків є така особливість деревини, як свиливість або скручування. Основна складність полягає в тому, що на етапі будівництва розпізнати таку деревину практично неможливо. Свиливість викликана тим, що дерево, з якого збудовано будинок, росло на відкритій місцевості і постійно рухалося за сонцем, таким чином, волокна деревини закручувалися по спіралі. Свілюваті колоди виявляються тільки при інтенсивному сушінні будівлі: початок опалювального сезону або при сушінні природним шляхом. У цій ситуації вирішенням проблеми може бути лише законопачування стін.
Все частіше фахівці з дерев'яного будівництва при монтажі будинків використовують так звані домкрати або компенсатори усадки, які є опорним майданчиком і гайкою. Встановлюють ці домкрати на колони-опори. При усадці колод гайка підкручується на відповідну величину. Якщо не контролювати цей процес протягом перших 3-5 років (період особливо сильної усушки дерева), то ймовірність появи зазорів дуже велика. Також слід використовувати для металевого компенсатора виключно нержавіючу або оцинковану сталь.
Дотримання цих нескладних правил дозволить уникнути багатьох проблем з експлуатацією дерев'яного будинку з оциліндрованого бруса.