Загальновизнано, що дерев'яне домобудівництво — одна з найбільш екологічних, зручних та дешевих технологій у галузі будівництва. Так, у Європі в найближчій перспективі планується довести частку малоповерхових будинків, збудованих із дерева, до 80%. У Північній Америці також більшість власних будинків збудовано з дерева. Неймовірно, але в країні з великими запасами деревини, споруди з дерева набагато менш популярні, ніж в інших країнах світу.
З дерева будують не лише власне житло. У Фінляндії та Канаді активно розвивається будівництво середньоповерхових (від 6 до 9 поверхів) будівель, причому їх термін експлуатації оцінюється фахівцями у 200 років та більше.
Дійсно, будинки з природного матеріалу довговічні, пожежобезпечні (всупереч поширеній думці) і більш комфортні. У дерев'яних будинках зберігається постійна вологість, у ньому простіше підтримувати оптимальну температуру.
Наразі активно обговорюється питання про дозвіл дерев'яного домобудівництва вище за три поверхи. Умовно можна розділити дерев'яні будівлі на зроблені з колод, брусові і каркасні будинки.
Зроблені з колод будинки
Цей вид має два підвиди: рубані будинки і будинки з оциліндрованого бруса. Багато хто вважає, що рубаний зроблений з колод будинок найдовговічніший, оскільки з нього не знімається зовнішній, найміцніший шар деревини. У оциліндрованих колод цей шар знімається, за рахунок чого і досягається ідеально рівна поверхня. Однак наявність на ринку великої різноманітності хімічних складів, що захищають деревину від руйнування, дозволяє практично усунути ці відмінності.
Будинки із бруса
Виділяють будинки з сирого, профільованого, клеєного бруса та бруса зі шпону. Майже 70% дерев'яних будинків зараз будують конкретно з цього матеріалу. Брус зазвичай дешевший, оскільки з однієї колоди можна отримати кілька брусів. Сирий брус найдешевший, але будівля з нього дає найбільшу усадку і вимагає зовнішнього оздоблення. Профільований брус не потребує додаткової обробки, він дає мінімальну усадку, але коштує значно дорожче сирого.
Більше 1/2 будинків з бруса збирають із клеєного бруса: він легший і надійніший за профільований, його міцність істотно вища. Він також не потребує зовнішнього оздоблення і практично не усихає. Тепло такий будинок тримає краще за рубаний і профільований.
Брус зі шпону найдорожчий, але має ряд переваг у порівнянні з рештою: він у 2-3 рази надійніший за клеєний брус, не дає усадку і виглядає дуже естетично.
Каркасні конструкції
Найперспективнішим серед інших видів вважається каркасне житлове будівництво. Крім високих експлуатаційних якостей та ремонтопридатності, воно надає безліч можливостей для реалізації різноманітних архітектурних рішень.
Будинки цього типу мають дерев'яний каркас усередині, а зовні обшиваються спеціальними матеріалами. Стіни укладають утеплювачем, прокладають пароізоляцію. Будинки чудово тримають тепло, при цьому не перешкоджають циркуляції повітря у будівлі.
Каркас формується з окремих елементів: брусів, дощок, балок. Він є основою всієї будови. Каркас сприймає всі навантаження, тому важливо правильно його спроектувати. Каркасні будови мають нижню та верхню обв'язку. На обв'язку закріплюють вертикальні стійки, заповнюють простір між ними утеплювачем і обшивають зовні та зсередини. Товщину балок, відстань між стійками вибирають залежно від передбачуваних навантажень.
Переваги каркасних будов
Будинки каркасного типу можна будувати дуже швидко (8-10 тижнів), незалежно від пори року. Складне підйомне обладнання для будівельних робіт не вимагається, що зменшує витрати праці. При відносно малій товщині стінок (в середньому 25 см) будинок має непогані теплоізоляційні характеристики. Оскільки конструкція виходить легкою, зменшується навантаження на фундамент та його вартість можна знизити. Будівля стійка до сезонних рухів ґрунту. Всі комунікації можна легко забрати всередину стін. Вартість таких будинків одна з найнижчих.