Оскільки дерево без припливу повітря починає гнити і руйнуватися, правильне вентилювання зрубу – запорука його тривалої експлуатації. Від надмірної вологості з'являються грибок, пліснява, затхле повітря. Створивши спеціальну вентиляційну систему, можна позбутися цих та інших проблем. Не рекомендується в дерев'яних будинках встановлювати кондиціонер, що висушує повітря, що призводить до розсихання деревини.
Витяжна вентиляція забезпечує відтік повітря. Використовуючи вентиляцію, в будинок подається свіже повітря. Оптимальний варіант вентилювання – припливно-витяжна система. Без неї колоди сохнуть нерівномірно і дерев'яний будинок не дає рівномірної усадки, що негативно відбиватиметься на обшивці.
Види вентиляції зрубу
Найбільш бюджетний варіант – природна вентиляція. Досягається вона провітрюванням через відчинені вікна, щілини, вентиляційні канали. Ці канали монтують від вентильованої кімнати до ковзана даху. Різниця температур на вході та виході створюють тягу, яка витісняє тепле повітря надвір. Впливають на тягу також перетин та висота каналу, його повороти та звуження, вітер. Такий вид вентиляції може розглядатися лише як додатковий, оскільки не забезпечує повноцінний повітрообмін у будинку. Має він та інші недоліки: вивітрюється тепло, з'являються протяги, пил, неможливо регулювати повітрообмін; втрати тепла взимку можуть сягати 40%.
Вищі показники може забезпечити примусова вентиляція. Створюється система, що примусово подає та видаляє повітря з приміщення. Поряд із високою ефективністю даної системи є і ряд недоліків:
- висока собівартість;
- шумність (установка глушників підвищує вартість);
- необхідність вбудованого рекуператора та теплообмінників;
- наявність протипожежного клапана (він необхідний, щоб перекрити подачу повітря до приміщення під час пожежі).
Така система необхідна в кімнатах з підвищеною вологістю (в туалеті, кухні, ванній). Повітря в приміщення подається очищеним і при необхідності нагрітим (охолодженим). Автоматично можна регулювати температуру, вологість та інші параметри. Для зниження вартості установки цього типу можна замінити дороге обладнання спрощеними клапанами, а шум знизять шумоізолюючі матеріали.
Комбінована вентиляція поєднує переваги інших систем і може створювати диференційований повітрообмін. Витяжка при цьому природна, а приплив повітря примусовий. Приплив відбувається через спеціальні клапани у стінах будинку чи рамах вікон. Відтік повітря відбувається по каналах, прикритих ґратами. Залежно від вологості повітря решітки регулюють прохідну здатність каналу. Це найефективніша система, оскільки забезпечує якісну вентиляцію та економію до 40% енергії. Вона майже безшумна (в пристроях немає двигунів.
Серйозною проблемою вентиляційних систем у дерев'яних зрубах є те, що повітропроводи складно сховати. Деякі роблять для цього підвісні стелі, інші прокладають повітропроводи під підлогою або між поверхами. Обладнання для таких систем встановлюють зазвичай у підсобках.
Особливості монтажу вентиляційних систем
Важливо враховувати можливість усадки будинку. Для цього використовують еластичні труби, а вентиляційні отвори роблять трохи ширше за необхідне. Слід залишати повітряний прошарок при обробці стенгіпсокартоном або навісними панелями. Герметизувати цю порожнину не можна, щоб уникнути нерівномірного охолодження внутрішньої поверхні стіни, що призвело б до появи конденсату та плісняви.
Вже при монтажі підлог та стель треба не забути залишити проходи для подальшого монтажу вентиляції, а ще простіше – закласти вентиляційні короби вже на цьому етапі. Циркуляцію повітря можна забезпечити і самостійно за наявності певних навичок та правильного розрахунку. Необхідно врахувати розмір приміщення, кількість кімнат та мешканців.
Якщо під будинком є льох, обов'язково потрібно продумати і там циркуляцію повітря. Якщо ж підвал відсутній, слід потурбуватися про вентиляції підлоги. Рішенням можуть стати продухи – наскрізні отвори на протилежних стінах (на зиму для збереження тепла продухи рекомендується закривати).
Будинок з дерева справедливо вважають екологічно чистим житлом. Однак таке житло вимагає ретельного догляду, оскільки деревина добре вбирає вологу (повністю усунути цю проблему не зможуть навіть якісні пропитки, що вологовідштовхують). Правильно виконана вентиляція дерев'яного будинку підтримуватиме в ньому чисте повітря, комфорт та здоров'я мешканців упродовж багатьох десятків років.