Одним із найважливіших рішень при будівництві дерев'яного будинку є вибір типу з'єднання колод перед рубкою стін. Вони можуть з'єднуватися з залишком ("в обло" або "в чашу") або без ("в лапу").
Найпоширенішим типом рубки вважається рубка в «чашу». При такій рубці колоди виступають за кордон кутів на 20-30 см. Тому необхідно враховувати, що розміри будинку скорочуються до п'ятдесяти сантиметрів на кожній стіні. Рубка «в чашу» робить зруб більш стійким, а виступи колод відмінно захищають кути від зовнішніх факторів, що впливають, і зберігають тепло.
Види рубки «в чашу»
Способи зарізування чаші можна розділити на такі види:
- Рубка в охлоп чи сибірська рубка. Є дзеркальним відбитком чаші, тобто. колода розташована чашею вниз. Переваги цього виду рубки в тому, що при такому з'єднанні колод практично не потрапляє волога атмосферних опадів та пил, що значно збільшує термін служби утеплювача.
- Чаша з виступом. При такій рубці поздовжній паз колоди розташовується знизу, а кутові виїмки відповідно зверху.
- Зарізка чаші в охряп. Дуже проста у виконанні, але підходить лише для будівництва господарських приміщень. Рубка формується за рахунок рівних прямокутних вирубок на колоді знизу та зверху.
- Рубка в охлоп із присіком. Для зміцнення та підвищення теплоізоляції в кутах будинку в чаші залишається присік. Це невирізана четверта частина самої чаші у внутрішній порожнині кута. Відповідно для з'єднання в іншій колоди вирізається виїмка у відповідь.
- Зарізка у курдюк. На відміну від звичайної чаші, у чаші із зарізкою в курдюк знаходиться шип у виїмці, саме він і дав назву виду зарізки. Такий спосіб відмінно підвищує теплові якості стін з колод.
Окремо можна виділити канадську та шведську рубку. Ці техніки з'єднання колод дуже схожі на сибірський «охлоп». Різниця в тому, що всі пази та виїмки для кута не округляються, а мають трапецієподібну форму. Це є дуже великим плюсом, як при такій рубці колода щільно «сідає» на інше, не залишаючи при цьому ніяких зазорів. А з часом така стикування сама ущільнюється. Зовні ці два види рубки можна відрізнити за типом обробки колоди. У шведському варіанті виступаючі краї колод обтісаються і набувають вигляду шестигранника.
Підсумовуючи вищесказане, можна виділити плюси і мінуси рубки «в чашу». Незалежно від того, який вид зарізки чаші використовували для будівництва дерев'яного будинку, приміщення буде теплим, а будівля міцною. Така техніка робить будинок затишним, гарним та благородним. А єдиним мінусом можна назвати велику витрату матеріалу. Так як корисна площа будинку зменшується при зрубі в чашу, то потрібно брати довжину колоди із запасом.