Вагонка або обшивальна дошка дуже поширений будівельний матеріал для обробки. Величезна кількість матеріалу, представлена над ринком, ускладнює процес вибору. Який сорт вагонки вибрати? Чим вагонка відрізняється від євровагонки? І яку деревину вибрати?
Відмінності євровагонки та звичайної обшивальної дошки:
- Герметичність. Ключові елементи обшивальної дошки - паз і гребінь, що входить до нього. Чим більші габарити шипа, тим кращий показник герметичності матеріалу. Але виготовити потрібний розмір шпильки можна тільки на високоякісному устаткуванні для деревообробки. Саме величина шипа і дозволяє класифікувати вагонку на звичайну та категорію Євро. У звичайній вагонці величина гребеня становить від 4 до 6 мм, а євро – 8-9 мм.
- Вентиляція Для того, щоб провітрювати вагонку і не допускати скупчення конденсату, з її тилової сторони роблять спеціальний канал. Думка, що такий канал для провітрювання є лише євровагонкою, дещо помилкове, тому що і у звичайній дошці є ця вентиляція.
- Вологість. Цей показник відрізняється дуже сильно, в євровагонці рівень вологи не повинен перевищувати 12%, а стандартною може досягати 24%. Звичайно ж, не варто забувати, що високий рівень вологості може призвести до деформації, зміни кольору полотна та утворення цвілі.
Сортність вагонки визначається наявністю природних дефектів: чим рівніше і красивіше полотно, чим менше на ньому сучків та інших деформуючих елементів, тим вищий сорт вагонки. Найелітнішим є преміум або екстра сорт обшивальної дошки. У першому сорті допускається наявність незначної кількості сучків. У другому сорті світлі та темні сучки також допустимі, але вони не повинні випадати з полотна. Третій – найнижчий сорт обшивальної дошки – є практично чорновим варіантом, у ньому допускається наявність сколів, тріщин та сучків, що випадають.
Фактура вагонки також може суттєво відрізнятися. Спочатку поверхня обшивальної дошки була виключно плоскою, але згодом з'явилися різні варіанти:
- «Блок-хаус» - імітація оциліндрованих колод.
- "Панель" - імітація випиляного з колод бруса.
- «Американка» – така вагонка має профіль у формі клина, що дозволяє монтувати полотна внахлест.
- "Штиль", "колгоспниця" або "селянка" зовні виглядає як стандартна гладка дошка, вона не має традиційної полиці, тому після закінчення укладання виходить абсолютно рівна гладка поверхня без будь-яких стиків.
Існує традиційна класифікація пиломатеріалів на хвойні та листяні сорти. Хвойні породи найпоширеніші та відрізняються невисокою вартістю. А ось листяні можна використовувати виключно для внутрішніх робіт (оздоблення бань, парних), але їхня висока вартість багатьох відлякує і перекриває виняткову користь для здоров'я людини.